снимка pixabay20-тонна китайска ракета лети безконтролно към Земята. Става дума за

...
снимка pixabay20-тонна китайска ракета лети безконтролно към Земята. Става дума за
Коментари Харесай

20-тонна китайска ракета, изстреляна в орбита, лети безконтролно към Земята

снимка pixabay

20-тонна китайска ракета лети безотговорно към Земята. Става дума за остатъци с това тегло, откакто ракетата е била изстреляна и в този момент се връщат назад. Падането на частите може да се случи през идващите дни, заяви ДПА, представен от Българска телеграфна агенция.

Ракетата " Чанчжън 5В " е конструирана по този начин, че главното ѝ тяло не може да бъде ръководено и със заложена траектория да падне в морето на авансово несъмнено място.

Астрофизикът Джонатан Макдауъл от Центъра по астрофизика на Харвард и Смитсониън в Кембридж, Съединени американски щати сподели, че не е известно къде ще падне ракетата. Според него в най-лошия случай ударът ще наподобява на " разтрошаване на дребен аероплан, само че по продължение на няколкостотин километра ", сподели той пред ДПА.

Не е ясно какъв брой фрагмента ще останат след навлизането на ракетата в атмосферата, само че съгласно специалиста те ще са задоволително, с цел да нанесат вреди.

Тъй като главната степен на ракетата обикаля Земята на всеки деветдесет минути, не е ясно тъкмо по кое време и къде е допустимо да навлезе в атмосферата и да изгори отчасти.

" Най-вероятно е главната степен да падне на необитаемо място като международния океан, който покрива към 70 % от планетата ", писа специалистът Андрю Джоунс в spacenews.com. " Шансовете човек да бъде ударен от галактически остатъци са извънредно дребни, да вземем за пример едно на няколко трилиона ", счита той.

Останки от първия полет на " Чанчжън 5В " през май 2020 година паднаха в Кот Д`Ивоар шест дни след изстрелването на ракетата и повредиха няколко къщи. Това бе най-големият галактически уред, който пада на Земята след американската галактическа лаборатория " Скайлаб " през 1979 година

Американската галактическа организация НАСА тогава дефинира събитието като " доста рисково ". Малко по-рано ракетата прелетя над територията на Съединени американски щати.

Макдауъл подлага на критика Китай, че новата ракета не покрива актуалните стандарти. Другите страни вършат всичко, с цел да подсигуряват, че остатъци от ракетите им не остават в орбита и залагат траектория за рухването им в морето.

" С " Чанчжън 5В " Е не направи нищо от това, те проектираха главната степен да остане в орбита и да навлезе в атмосферата седмица по-късно на инцидентно място. Този метод в проектирането демонстрира немарливост спрямо актуалните стандарти, следвани от други страни ", сподели той.

Ракетата сполучливо изведе в орбита главният модул на бъдещата китайска галактическа станция предишния четвъртък. Планирани са последващи изстрелвания на ракети " Чанчжън 5В ", които би трябвало да изведат в орбита другите два модула на станцията, която се чака да бъде приключена към 2022 година

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР